Proje Çizdirmek İçin İzlenen Yol

Proje Aşamaları

Yeni bir arsa almak yada mevcut arsanıza mimari proje çizmek istiyor, ama ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yapmanız gereken her şey aşağıda.... 

İlk yapılacaklar

Arsayı aldınız tapunuz elinizde ilk yapacağınız TAPU KAYDI Almak , E-devlet üzerinden web tapu uygulaması ile  Tapu kaydınızı alabilirsiniz. İkinci Olarak HARİTA PLAN ÖRNEĞİNE ihtiyacımız var.

Üçüncü olarak ta İlgili İdarelerden (Belediye, İl özel idare gibi) İMAR DURUMU almalısınız. Son olarak ta

APLİKASYON KROKİSİ gerekiyor .

İkinci Aşama 

Tapu Kaydı, Plan Örneği , İmar durumu ve Aplikasyon Krokisi elimizde ise Projelendirme aşamasına geçebiliriz. Bunun için bir Mimar ile anlaşabilirsiniz.

İlk Olarak Mimar size üstteki evraklardan alacağı bilgiler ile bir taslak oluşturur. Taslak sizin tarafınızdan onaylandıktan sonra sırası ile Mimari Proje,

Statik Proje (İnşaat Mühendisi tarafından), Mekanik Tesisat Projesi (Makine Mühendisi tarafından), Elektrik Proje (Elektrik Mühendisi tarafından) Zemin Etüdleri (Jeoloji Mühendisi tarafından), Harita Projeleri (Harita Mühendisi tarafından) Çizilir. 

Projelendirme aşamaları bittikten sonra projeleriniz ilgili idareye teslim edilir ve ruhsat onay süreci başlar, Bu süre ilgili idareye göre değişebilir, Aylarca beklediğimizde oluyor maalesef , İlgili idarede projeleri inceledikten sonra Ruhsatı yazar ve inşaat sürecine başlayabilirsiniz.